GAP TURU 19-26 MAYIS

KOZA ile GAP Turu Programı / 19-26 MAYIS 2019
Bilgi ve Kayıt: 0505 300 36 62

Medeniyetlerin, Kültürlerin ve İnançların Buluşma Noktasında Güneşin Doğuşuna Yolculuk

1.GÜN : Gaziantep’e Kalesi olacak. Daha sonra Hanlar bölgesine geçip alışveriş imkânı sunuyoruz. Bakırcılar, Baharatçılar, Arastacılar ve meşhur Baklavacıları gezerek alışveriş yapıyoruz.
Gezimiz sonrası Gaziantepten Halfeti’ye gidiyoruz.
Fırat Nehri üzerinde kuzeyden güneye 4.baraj olan Birecik Barajı ile bir kısmı sular altında kalan, siyah güllerin memleketi Halfeti’ye ulaşıyoruz.

Buradan teknemize binerek Rumkale, Tarihi Mağara Evleri ve sular altındaki yapılarıyla Savaşan Köyü’nü gördükten Akşam yemeği ve konaklama için Halfeti deki otelimize geçiyoruz
KONAKLAMA : HALFETİ ŞİTAMRAT OTELDE YAPILACAKTIR.
AKŞAM YEMEĞİ ve SABAH KAHVALTISI ÜCRETE DAHİLDİR.
TEKNE TURU ÜCRETİ KATILIMCILARA AİTTİR.

2 GÜN: Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Birecik Kelaynak Üretim Tesisini ziyaret ettikten sonra Göbekli Tepe’ye hareket ediyoruz. Dünya arkeolojisinin göz bebeği olan ve arkeolojik çalışmaların halen devam ettiği, dünyada bilenen ilk tapınağı içinde barındıran Göbekli Tepe Kutsal Alanını geziyoruz.

Göbeklitepe sonrası Şanlıurfa’ya hareket “Peygamberler Şehri” olarak bilinen Şanlıurfa’yı geziyoruz. Burada ilk olarak Balıklı Göl ziyaretini yapıyoruz. Hemen sonrasında ise Halil-ür Rahman Camii, Hz.İbrahim Makamı olarak inanılan mağara, Mevlid-i Halil Camii, Ayn-el Zeliha Gölü ve Hz.İbrahim’in ateşe düştüğü yer olarak kabul edilen Halil-ül Rahman Gölü ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz.
Şanlıurfa Arkeoloji ve Haleplibahçe Mozaik Müzesini ziyaret ettikten sonra Çarşılarda alışveriş için serbest zaman verip Gümrük Hanını görüyoruz.
Şanlıurfa kültürünün önemli bir parçası olan Sıra Gecesi eğlencesi düzenliyoruz. (Katılım isteğe bağlı)
KONAKLAMA : ŞANLIURFA DEDEMAN OTELDE YAPILACAKTIR.
SABAH KAHVALTISI ÜCRETE DAHİLDİR.
SIRA GECESİ EKSTRA OLUP KATILIMCLAR TARAFINDAN ÖDENECEKTİR.

3 gün: Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Hz.Eyyub’un sabır makamı ziyaretini gerçekleştiriyoruz. Sonrasında yola çıkıyor ve Harran’a ulaşıyoruz.
Burada Harran Şehrinin ortasında 22 metre yükseklikte var olan Harran Höyüğü, Emevi Halifesi Mervan tarafından yaptırılan ve Dünyanın ilk Üniversitesi olarak da bilinen Camii El Firdevs (Cennet Camii), İç Kale, Tarihi Surlar ve Konik Kubbeli Harran Evlerini ziyaret ediyoruz. Harran Sonrası Bazda Mağaraları, Soğmatar ve Şuayp Şehrini ziyaret ettikten sonra Mardin’e doğru hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Mardinde ki otelimizde.
KONAKLAMA : GRANT YAY OTELDE YAPILACAKTIR.
AKŞAM YEMEĞİ VE SABAH KAHVALTISI ÜCRETE DAHİLDİR.

4.GÜN : Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Eski Mardin’i gezmeye başlıyoruz. Eski bir Ermeni Konağı olan Eski PTT Binası, Şehidiye Camii görerek, Tarihi Çarşılarını, sokaklar arasında kemerli geçişleri sağlayan Abbaraların içerisinde yürüyoruz. Sonra 12.yy da yapıldığını tahmin edilen Ermeni bir usta tarafından yapılan minaresi ile meşhur Ulu Camii görüyoruz. Mardin Çarşılarının içinden geçerek Kültür Sokakta fotoğraflarımızı çekiyoruz. Kırklar Kilisesi ziyaretimizden sonra Hz. İsa’dan sonra V.yüzyılda inşa edilen ve günümüzde Süryani Ortodoks Patriklerinin Evi olarak kullanılan günümüzde halen kullanılmakta olan DayrulZaferan Manastırını geziyoruz. Manastır gezisinden sonra 15.yy Akkoyunlu Hükümdarı Sultan Kasım tarafından yaptırılan Kasimiye Medresesi’ni geziyoruz. Mardin gezimiz sonrası Dara Antik Kentine Hareket ediyoruz. Negropol alanını Büyük Galeriyi Zindan diye adlandırılan Sarnıçı geziyoruz. Akşam yemeği ve konaklama için Mardinde ki otelimize dönüyoruz.

5. GÜN Sabah otelimizden alacağımız kahvaltı sonrası Savur ilçesine uğruyoruz. Kıllıt köyüne ziyaretimizi gerçekleştirdikten sonra “Küçük Mardin” olarak anılan Midyat’a hareket ve burada Devlet Konuk Evi ziyaretimizi ve Telkariciler Çarşısında alışverişlerimizi gerçekleştiriyoruz. Alışveriş sonrası Midyata 22 km uzaklıktaki Mor Gabriel Manastırına gidiyoruz.
Gezilerimiz sonrası gelecekte Ilısu Barajı ile sular altında kalacak olan Hasankeyf’e gidiyoruz.
(Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen bir toprak kaymasından dolayı Hasankeyf Kalesi’nin bazı kısımları ziyarete kapalıdır). Buradaki gezimizde Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Zaviyesi, El-Rızk Camisi, Sultan Süleyman Camisi, Tarihi Hasankeyf Köprüsü, Hasankeyf Kalesi, Artuklu Döneminde de var olan Eski Darphane ve Mağara Evlerini görüyoruz. Hasankeyf sonrası güneydoğunun en eski ve köklü kenti Diyarbakır’a hareket ediyoruz.. Akşam yemeği ve konaklama Diyarbakır’daki otelimizde.
KONAKLAMA ;DEMİR OTELDE YAPILACAKTIR.
AKŞAM YEMEĞİ VE SABAH KAHVALTISI ÜCRETE DAHİLDİR.

6 Gün: Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Diyarbakır gezisine başlıyoruz. Edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden 35 yaş şiiri ile tanınan, Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ve şu anda müze olarak hizmet veren evi geziyoruz. Bu ev aynı zamanda Diyarbakır sivil mimarisinin de en güzel örneğidir. Sur içerisinde İslam tarihinin en eski camilerinden olduğuna inanılan İslam Dünyasının 5.Haremi Şerifi olan Diyarbakır Ulu Camiini geziyoruz. Hasan Paşa Hanını ve Dört Ayaklı Minareyi geziyoruz.
Sülüklü Han gezimizi gerçekleştirdikten sonra 27 Sahabe Kabrinin bulunduğu Hz. Süleyman Camisini ziyaret ediyoruz. Yapım tarihi ve yaptıran uygarlığın bilinmediği, 5000 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinen Diyarbakır surlarının üstüne çıkıp fotoğraf çektiriyoruz. Buradan Dicle Nehrine hareket ediyoruz. Dicle Nehrinin üstüne kurulu 10 Gözlü Köprüyü, Hevsel bahçelerini görüyoruz. Mardin Kapıyı, Urfa Kapıyı ve Yeni Kapı’yı panoramik olarak gördükten sonra Atatürk Barajına doğru hareket ediyoruz. Barajda seyir terasında fotograflarımızı çektikten sonra Adıyamandaki otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Adıyaman daki otelimizde
KONAKLAMA : WHİTE STAR OTELDE YAPILACAKTIR.
AKŞAM YEMEĞİ VE SABAH KAHVALTISI DAHİLDİR.

7.Gün: Sabah erken saatlerde bizi bekleyen minibüslerimize binerek Nemrut Dağı’na güneşin doğuşunu izlemek için yola çıkıyoruz.
Gün doğuşunu izledikten sonra I. Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Arslan Heykellerini görüyoruz. Dağın en önemli unsuru ise Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve Kutsal alanlarıdır. Batı ve doğu terasını gördükten sonra Nemrut Dağından aşağı inip yol güzergâhımızda Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Kommagene Krallığının yazlık başkenti olan Arsemia’yı ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimiz sonrası otele dönüp biraz dinlendikten sonra Bursa’ya doğru hareket ediyoruz.

ÖNEMLİ NOTLAR
a) NEMRUT DAĞINA GÖTÜRECEK MİNÜBÜSLERE AİT ÜCRETLER KATILIMCILAR TARAFINDAN KARŞILANACAKTIR.
b)MÜZELERE GİRİŞLER MÜZE KARTI İLE YAPILDIĞINDA ÇOK DAHA AVANTAJLI OLACAĞINIZI UNUTMAYINIZ.
c) GEZİ PROGRAMI BOYUNCA ÇOK SAYIDA MÜZE, ÖREN YERİ VE TARİHİ MEKANLAR GEZİLECEĞİNDEN MÜZE KARTI VEYA MAXİMUM KART MUTLAKA BULUNDURULMALIDIR.
d) GEZİNİN BAŞLANGICINDAN BİTİMİNE KADAR KÜLTÜR BAKANLIĞINDAN YETKİ BELGELİ REHBER EŞLİĞİNDE PROGRAM GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

NOT: Rehber Tur yetkilisiyle görüşerek hava ve yol şartlarından dolayı programın işleyişinde değişiklik yapabilir.